Delphi vs C# - porównanie dwóch języków programowania

Słowniki (dictionary) to struktura danych zawierająca zbiór par klucz-wartość, inaczej mówiąc to kolekcja, która zawiera wartości powiązane z kluczami. W tablicach, do wartości w niej zapisanych, odwołujemy się za pomocą indeksu czyli położenia tej wartości wewnątrz tablicy. W słownikach do określonego klucza przypisana jest konkretna wartość czyli chcąc pobrać wartość ze słownika musimy odwołać się do niej przez klucz. Klucze i wartości mogą być obiektami dowolnego typu. Ponadto klucze muszą być unikatowe i różne od null.

Tagi: C#, Delphi, Słowniki, Dictionary, TPair, KeyValuePair Liczba komentarzy: (brak)

Mechanizm OCR-owy pozwala aplikacjom na utworzenie z nieedytowalnych obrazów edytowalnych dokumentów. Przedstawiony przeze mnie mechanizm rozpoznawania pisma opiera się na programie Microsoft Office Document Imaging (MODI) dołączonym do pakietu Microsoft Office.

Tagi: C#, Delphi, OCR, MODI Liczba komentarzy: 2
Moje przygody z C#

Nowością na platformie .NET 4.0 jest przestrzeń nazw System.Numeric, która zawiera strukturę BigInteger. Struktury tej, jak sama nazwa wskazuje, używamy gdy chcemy operować na bardzo dużych liczbach całkowitych. BigInteger nie ma teoretycznie ograniczeń w postaci dolnego i górnego limitu w przeciwieństwie do podstawowych typów danych.

Tagi: C#, BigInteger, Fibonacci, silnia Liczba komentarzy: (brak)

Kiedy projektujemy jakiś program dobrze jest utworzyć zestaw symbolicznych nazw, symbolicznych stałych, które reprezentują jakąś wartość ze ściśle określonego zbioru.

Wyobraźmy sobie, że Tworzymy program, który zarządza bazą danych pracowników w firmie. W programie tym, gdy do bazy dodawany jest jakiś pracownik należy podać jego formę zatrudnienia np. okres próbny, umowa na czas określony, umowa na czas nieokreślony, umowa zlecenia, umowa o dzieło. Dodatkowo domyślną "wartością" niech będzie umowa na czas określony.

Tagi: Enum, wyliczenia, C# Liczba komentarzy: (brak)
Moje przygody z Delphi

Użycie stałych wyliczeniowych znacznie ułatwia programowanie i sprawia że kod staje się bardziej czytelny. Czym są stałe wyliczeniowe? Otóż to nic innego, jak zbiory ponazywanych elementów, które mogą przyjmować jakieś wartości całkowitoliczbowe.
Prostym przykładem wyliczenia niech będzie zmienna typu Boolean, która może przyjmować dwie wartości True lub False. Jeżeli do zmiennej tego typu zechcemy przypisać inną wartość spowoduje to błąd kompilatora.

Tagi: Enum, wyliczenia, Delphi Liczba komentarzy: (brak)

Operując na bardzo długich listach, dowolnego typu, wymagane jest czasem wyświetlenie ich zawartości w jakiejś kontrolce.
Przy niewielkiej ilości elementów, powiedzmy tak do stu tysięcy (100 000), w dobie dzisiejszych komputerów niemal nie odczujemy problemu z odświeżeniem kontrolki z taką zawartością.
Co gdy jednak do naszej listy będziemy dodawać kolejne pozycje i za każdym razem odświeżać zawartość kontrolki. Tak przy pięciuset tysiącach pozycji operacja odświeżenia zacznie nas denerwować a przy milionie elementów będzie nie do zniesienia.

Tagi: Delphi, ListBox, ListView, dużo elementów Liczba komentarzy: 2

Podczas pisania kodu często korzystamy z różnego rodzaju zmiennych, które dobrze jest zwolnić, gdy nie są już potrzebne. Delphi udostępnia kilka sposobów na zwalnianie pamięci po użytych zmiennych, są to: Destroy, Free i FreeAndNil.
Której z tych metod użyć i która jest najlepsza?

Na początek zobaczmy jak wygląda zawartość wymienionych procedur:

Tagi: Delphi, Free, Destroy, FreeAndNil, Assigned Liczba komentarzy: 5
Moje przygody z tworzenim stron internetowych

Cała zawartość w Drupalu opiera się na nodach. Nod może mieć wiele znaczeń i tłumaczeń.
Na stronach związanych z Drupalem i wśród społeczności internetowej skupionej wokół tłumaczeń trwa cały szereg dyskusji na temat tego, jak przetłumaczyć słowo Nod. Propozycji może być bardzo wiele: węzeł, wpis, segment, dokument czy kwant.
Czym jest owy nod, jest to każda jedna treść utworzona w tym systemie. Może to być np. prosta strona, artykuł, panel temat na forum, wpis na blogu czy każdy inny rodzaj zawartości jaki zdefiniujemy.

Tagi: Drupal, node, nodeid Liczba komentarzy: (brak)

Niniejszy artykuł poświęcony jest wyświetlaniu formularz kontaktowego w oknie Ajaxowym, tak jak jest to zrobione w zakładce Kontakt. Pisząc okno Ajaxowe mam na myśli modalne okno wywoływane za pomocą javaskryptowego frameworku jQuery.

Do rozwiązania problemu użyłem modułu Modal forms, powiązanego z Chaos tool suite (ctools) module.

Tagi: Drupal, Modal form, Popup window, Ctools, Formularz kontaktowy Liczba komentarzy: (brak)

Czasem zachodzi potrzeba pobrani statusu strony. Co to znaczy?
Otóż załóżmy że chcielibyśmy dowiedzieć się czy nasza strona u użytkownika, który ją właśnie przegląda, załadowała się i jest wyświetlana poprawnie.
Może zdarzyć się sytuacja, że strona nie została odnaleziona (status 404) lub użytkownik nie ma uprawnień do jej przeglądania (status 403).
Jak pobrać taki status i jakie są dostępne statusy? Odpowie na to poniższy artykuł.

Tagi: Drupal, page status, status strony, 404, 403 Liczba komentarzy: (brak)
Wojciech Wojdyło: Strona o szeroko pojętym programowaniu, pełna wskazówek, przykładów i porad.