EarTest - Test słuchu

Średnia: 5 (16 głosów)
EarTest - Test słuchu

Program EarTest czyli Test Słuchu to bardzo prosty i nieskomplikowany w obsłudze program, który pozwala na sprawdzenie wrażliwości słuchu. Program działa na zasadzie porównania próbki dźwięku o jakości zbliżonej z jakością dźwięku CD z plikami MP3 skompresowanymi w różnej jakości (bitrate równy odpowiednio 32, 64, 96, 128, 160, 192, 224, 256 i 320kb/s) oraz z plikiem FLAC. Wynik testu zależy nie tylko od wrażliwości słuchu osoby badanej ale w dużym stopniu również od sprzętu na którym test jest przeprowadzany. Laptop wyposażony w wbudowany zestaw głośników czy domowy PC używający głośników wbudowanych w monitorze nie jest dobrym rozwiązaniem, natomiast wyposażone w dobrą kartę dźwiękową i wysokiej klasy słuchawki czy zestaw głośników na pewno wpłyną pozytywnie na wynik testu

EarTest - Test słuchu
EarTest - Test słuchu

W programie można ustawić ilość prób (porównań) w obrębie jednej próbki (jakości) oraz czas odgrywania dźwięku (max. 20s). Należy jednak wcześniej upewnić się że dołączone do programu próbki będą miały odpowiednią długość. Ilość prób i czas odgrywania dźwięku dla pojedynczej próbki wpływają na szacowany czas testu. Jak wiadomo duża ilość prób (porównań) wpływa na wynik i poprawność testu, czyni go bardziej wiarygodnym jednak znacznie wydłuża jego czas. Szacowany czas testu podawany jest w dolnej części okna programu na zakładce związanej z ustawieniami początkowymi egzaminu. Domyślnie ilość prób (porównań) dla określonej jakości ustawiona jest na 5 a czas odgrywania dźwięku na 5s. Wybierając opcję umożliwiającą powtarzanie, możemy odegrać dwa dźwięki lub pojedynczą próbkę klikając na niej gdy program zakończy odgrywanie.

Po odsłuchaniu dźwięków, czyli próbek plików muzycznych skompresowanych w różnej jakości i formatach program czeka na odpowiedź co równoważne jest ze wskazaniem próbki o lepszej jakości (poprzez kliknięcie w przycisk "A" lub "B") lub udzieleniem odpowiedzi o oznaczającej dźwięki o takiej samej jakości (poprzez kliknięcie w przycisk równości "="). Po przejściu testu do końca program wyświetla wynik w postaci wykresu, tzn. pokazuje w formie graficznej ile razy w obrębie jednej jakości/kompresji, jednej klasy próbek padły poprawne odpowiedzi w porównaniu z ilością prób ustawioną na pierwszej zakładce programu w opcjach związanych z czasami i ilościami powtórek.

EarTest - Test słuchu
EarTest - Test słuchu

Do programu można dodawać własne próbki plików muzycznych. Dołączone tutaj przykłady mają długość ok. 1s (wynika to z wielu przyczyn) czyli do prawidłowego przeprowadzenia testu praktycznie nie nadają się. Ich celem było pokazanie jedynie jak mają nazywać się poprawnie pliki aby były "widziane" przez program i jak należy dodać folder z własnymi dźwiękami do pliku konfiguracyjnego programu. Plik wav.wav to nie skompresowany plik porównywalny z jakością CD (zrippowany z płyty CD), plik flac.flac to plik wav.wav kompresowany do formatu FLAC a pozostałe pliki to wav.wav kompresowany do formatu MP3 w różnej jakości (różny bitrate).

Dodaj nowy komentarz

Filtrowany HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Tekstowe buźki będą zamieniane na ich graficzne odpowiedniki.

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Tekstowe buźki będą zamieniane na ich graficzne odpowiedniki.
CAPTCHA
W celu potwierdzenia, że jesteś człowiekiem, prosimy o wykonanie poniższego zadania
Target Image