OSPad 2.0

Średnia: 5 (8 głosów)
OSPad 2.0

OSPad 2.0 to odpowiednik Windosowego notatnika, ale znacznie bardziej rozbudowany i z wieloma dodatkowymi opcjami. Jest od niego bardziej funkcjonalny i zdecydowanie ułatwia pracę z dokumentami. Posiada bardzo przydatny i użyteczny pasek pomocniczy zawierający m.in. Menedżer plików. Z powodzeniem można "podmienić" go ze standardowym notatnikiem.

OSPad 2.0
OSPad 2.0

Program otwiera 152 formaty plików. Jaki typ pliku i w jaki sposób ma być przez program otwierany można ustawić w opcjach programu. Aplikacja ma rozbudowane menu a dostępne opcje umożliwią przeprowadzenie zaawansowanych edycji plików tekstowych. Można m.in. otworzyć w nim i podejrzeć kody źródłowe stron www podając adres strony, można zapisać pliki w formacie PDF.

W programie dodano funkcję kolorowanie składni, tzn. zawartość plików kolorowana jest w odpowiedni, ustawiony przez użytkownika i zależny od typu pliku sposób. Odpowiednio kolorowane są słowa kluczowe związane z danym językiem, odpowiednio zmienne, wartości czyli różne elementy języka. Dostępne jest 55 stylów kolorowania powiązanych odpowiednio z różnymi typami plików i językami programowania.

OSPad 2.0
OSPad 2.0

Program został wyposażony poza podstawowymi funkcjami do edycji tekstu także w bardziej zaawansowane umożliwiające konwersji znaków do różnej postaci. Zawiera też znacznie bardziej rozbudowane funkcje znajdowania określonego tekstu w pliku oraz zastępowania/zamiany tekstu.

W menu Wstaw można w łatwy i szybki sposób wstawić do naszego pliku np datę i godzinę, linię poziomą złożoną z określonych znaków ASCII, znak na końcu czy na początku każdej linii jak również ASCII napis. Jest to tekst złożony z liter składających się ze znaków o odpowiednim stylu. Program obsługuje czcionki Figlet Fonts. Dostępne jest w programie 155 czcionek.

OSPad 2.0
OSPad 2.0

Poza ASCII napisem do naszego pliku z łatwością możemy wstawić ASCII obrazek. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni z listy (lub menu) i wstawić klikając na nim dwukrotnie. Dodatkowo menu Wstaw zawiera pozycję Fragment kodu. Dzięki temu do naszego pliku z łatwością dodamy zadeklarowany przez nas fragmencik najczęściej powtarzanego przez nas np. kodu html.

Aby jeszcze łatwiej i przyjemniej pracować z programem został on wyposażony w obsługę szablonów oraz proste narzędzie do zarządzania nimi. Dzięki szablonom dwoma kliknięciami można stworzyć np. pusty dokument html. W zestawie szablonów można również oczywiście umieścić swoje własne szablony i korzystać zależnie od potrzeb.

OSPad 2.0
OSPad 2.0

Program ma również możliwość wyświetlenia statystyk, wyświetlania rozszerzonych właściwości na temat otwartego pliku oraz pozwala na uruchomienie otwartego dokumentu w innym, znajdującym się na dysku Twojego komputera, programie. Po wybraniu ostatniej, opisanej właśnie opcji, wyświetlone zostaje okno podobne do tego, które wywoływane jest w Windowsie po wybraniu z menu kontekstowego, dowolnego pliku, opcji Otwórz za pomocą.

Przed wydrukowaniem pliku można ustawić wielkość marginesów oraz dopasować do własnych potrzeb inne dodatkowe opcje wydruku. Można też podać nagłówek i stopkę drukowaną na każdej stronie dokumentu.

OSPad 2.0
OSPad 2.0

Po ustawieniu marginesów, nagłówków i stopki oraz po ustawieniu odpowiedniej czcionki, po wybraniu odpowiedniego stylu kolorowania można przejść do wydruku dokumentu. Nim jednak to nastąpi, dzięki dostępnym w programie opcjom, można wyświetlić podgląd wydruku i ewentualnie skorygować zaistniałe pomyłki.

Program posiada zaawansowane opcje wyszukiwania/zastępowania ciągu znaków w tekście a także w Internecie. Można np. zmienić pierwszy/ostatni znak każdej linii na inny dowolny jak również tekst znajdujące się pomiędzy określonymi znakami/indeksami. Można zmieniać w liniach tekst znajdujący się od określonego znaku/indeksu w prawo/lewo na inny dowolny. Można zaznaczony tekst w pliku wyszukać w Internecie na jednym z wielu dostępnych portali. Można także wyszukać dowolny plik na dysku i otworzyć go w OSPadzie.

OSPad 2.0
OSPad 2.0

Program poza funkcją edytora plików może działać jako prosty klient ftp czy mail. Otwarty plik można np. przesłać jako e-mail do dowolnej osoby, na dowolny adres. Plik może być wysłany jako zawartość maila lub jako jego załącznik. Poza możliwością wysłania maila dostępna jest opcja zapisania pliku na serwerze ftp.

W Ustawieniach programu można zmienić kolor, rozmiar, styl i typ czcionki oraz kolor tła. Program może wyświetlać tekst czcionką o zmiennej (proporcjonalnej) i stałej długości. Można ustawić kolory kolorowania elementów związanych z określonym językiem programowania oraz dodać typ pliku (rozszerzenie) kolorowane w zadeklarowany sposób.

OSPad 2.0

Dodaj nowy komentarz

Filtrowany HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Tekstowe buźki będą zamieniane na ich graficzne odpowiedniki.

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Tekstowe buźki będą zamieniane na ich graficzne odpowiedniki.
CAPTCHA
W celu potwierdzenia, że jesteś człowiekiem, prosimy o wykonanie poniższego zadania
Target Image