Finanse domowe - Planer

Średnia: 4.8 (78 głosów)
Finanse domowe - Planer

Dodatek do programu Finanse domowe umożliwiający zapisywanie planowanych wydatków i przychodów.
Czym różni się ten moduł od dostępnej w programie funkcjonalności "Zlecenia stałe"?
Zlecenia stałe wykonują się co określony przedział czasu tak jak np. opłata prąd. Planer zarządza płatnościami które nie powtarzają się cyklicznie a które planujemy gdzieś w przyszłości np. zakup nowej lodówki.
Moduł uruchamiany jest z zakładki Narzędzia -> Zaplanuj płatności. Dodatek jest bardzo prosty w obsłudze. Okno podzielone jest na trzy główne części, po lewej znajdują się narzędzia do filtrowania wyświetlanych planowanych płatności. W górnej części okna znajdują się przyciski do zarządzania planowanymi płatnościami a centralna część okna służy do wyświetlania danych.

Finanse domowe - Planer
Finanse domowe - Planer

Aby dodać planowany wydatek należy kliknąć na przycisk "Dodaj planowany wydatek" znajdujący się w górnej części okna.
Formularz umożliwiający dodanie nowej pozycji wymusza podanie przez użytkownika następujących danych:
• Nazwa – nazwa planowanego wydatku;
• Na co – na co pieniądze zostaną wydane. Użytkownik może wybrać z listy jedną z dostępnych pozycji, które z kolei odpowiadają opisom Kategorii wydatków. Jeżeli brak jest, wśród dostępnych pozycji, interesującej nas kategorii, należy najpierw dodać ją do tabeli Kategorie wydatków a dopiero później dodawać nowy wpis do planowanych płatności. Widoczność, na dostępnej w tym miejscu liście kategorii, zależy od ustawionej widoczności. Jeżeli kategoria ma widoczność wyłączoną nie będzie tu widoczna;
• Kwota – ilość pieniędzy jaka zostanie wydana;
• Planowana data – planowana data i godzina;
• Komentarz – opcjonalny komentarz jaki można dodać podczas dodawania nowej pozycji.

Aby dodać planowany przychód należy kliknąć na przycisk "Dodaj planowany przychód" znajdujący się w górnej części okna.
Formularz umożliwiający dodanie nowej pozycji wymusza podanie przez użytkownika następujących danych:
• Nazwa – nazwa planowanego przychodu;
• Tytuł przychodu – z jakiego tytułu otrzymano pieniądze. Użytkownik może wybrać z listy jedną z dostępnych pozycji, które z kolei odpowiadają opisom Kategorii przychodów. Jeżeli brak jest, wśród dostępnych pozycji, interesującej nas kategorii, należy najpierw dodać ją do tabeli Kategorie przychodów a dopiero później dodawać nowy wpis do planowanych płatności. Widoczność, na dostępnej w tym miejscu liście kategorii, zależy od ustawionej widoczności. Jeżeli kategoria ma widoczność wyłączoną nie będzie tu widoczna;
• Kwota – ilość pieniędzy jaka zostanie otrzymana;
• Planowana data – planowana data i godzina;
• Komentarz – opcjonalny komentarz jaki można dodać podczas dodawania nowej pozycji.

Finanse domowe - Planer
Finanse domowe - Planer

Po dodaniu, planowane płatności wyświetlane są jedna pod drugą w formie listy sortowanej rosnąco po planowanej dacie wykonania. Oznacza to, że im później zaplanowana jest dana płatność tym niżej będzie znajdować się na liście.
W lewej części okna, jak już wspomniano wyżej, znajdują się narzędzia umożliwiające filtrowanie planowanych płatności. Domyślnie wyświetlane są płatności obu typów (wydatków i przychodów), które nie zostały jeszcze wykonane.

Gdy planowana płatność została zrealizowana należy zmienić jej status na "wykonany". W tym celu, po wybraniu planowanej płatności, wystarczy kliknąć na przycisk "Zmień status na wykonany" umieszczony w górnej części okna. Wówczas w kolumnie wyświetlającej status wykonania planowanej płatności pojawi się ikona informująca o zmianie statusu.
Zmiana statusu pociąga za sobą też inne następstwa. o tym poniżej.

Finanse domowe - Planer
Finanse domowe - Planer

Po zapisaniu i zamknięciu okna zrealizowane planowane płatności (ze statusem "wykonany" ) dodawane są do tabel danych odpowiednio do wydatków lub przychodów, zależnie od ich typu.
Komunikowane jest to oknem "Wykonaj planowaną płatność". Kliknięcie w przycisk TAK potwierdzi dodanie planowanej płatności do odpowiedniej tabeli danych, kliknięcie w przycisk "Innym razem" pominie dodanie płatności tym razem. Pominięte wykonane płatności "przypomną się" po ponownym uruchomieniu okna do zarządzania planowanymi płatnościami (okno "Zaplanuj wydatki i przychody" )

Klikając "TAK" w oknie "Wykonaj planowaną płatność" otwiera się okno dodawania nowego wydatku lub przychody (zależnie od typu planowanej płatności). Okno to ma automatycznie wypełnione wszystkie pola zgodnie z tym co zostało ustawione podczas dodawania planowanej płatności.

Finanse domowe - Planer
Finanse domowe - Planer

Po zaakceptowaniu dodania nowego wydatku planowana płatność staje się nowym wpisem w tabeli wydatki (w tym przypadku wydatek, dla przychodów analogia jest taka sama). Podsumowując, zamiana z planowanej płatności na dokonaną transakcję jest bardzo prosta. Należy dodać planowaną płatność, gdy zostanie zrealizowana zmienić jej status na wykonany, potwierdzić wykonanie planowanej płatności i na koniec zatwierdzić dodanie nowego wydatku lub przychodu. Na koniec nasuwa się pytanie. Czemu służy moduł Zaplanuj wydatki skoro można je wpisać w części Wydatki z przyszłą datą? Odpowiedź jest prosta. Po co je dodawać, psuć statystyki, robić coś na wyrost? Co gdy np do wydatku z jakiegoś powodu nie dojdzie? Planer załatwia nam wszystkie te kwestie.

Aby wyświetlić planowane płatności podczas wyświetlania zestawień dokonanych wydatków lub uzyskanych przychodów należy załączyć opcję pokazywania planowanych Wydatków lub Przychodów na odpowiedniej zakładce. Gdzie umieszczona jest ta opcja pokazane jest na rysunku obok.
Po załączeniu pokazywania planowane płatności wyświetlane są w tabeli na samym końcu. Ich kolor informuje o tym, że dana płatność nie została jeszcze zrealizowana. Poza tym nie mają ustawionej oszczędności (kolumna Czym zapłacono lub Wpłacono na) a osoba ustawi się automatycznie tylko gdy w programie zdefiniowany jest jeden użytkownik.
Wyświetlenie planowanych płatności sprawia, że na bieżąco wiemy co zostało jeszcze do zrealizowania w tym lub przyszłych miesiącach i co ważniejsze planowane płatności nie wpływają na żadne statystyki i analizę. Służą tylko i wyłącznie jako informacja dla użytkownika.

Finanse domowe - Planer
Finanse domowe - Planer

Pokazywanie planowanych płatności można również załączyć w ustawieniach programu. W tym celu trzeba przejść do zakładki "Wyświetlanie danych" i wybrać jakie dodatkowe informacje mają być pokazywane.

Aby nie przegapić żadnej z planowanych płatności można, w ustawieniach programu, załączyć opcję automatycznego przypominania.
Gdy nadejdzie pora realizacji planowanej płatności użytkownik jest informowany o tym każdorazowo po uruchomieniu programu. W trakcie działania programu płatności nie są sprawdzane.
Płatności, będące do zrealizowania na dany miesiąc, zestawiane są w grupy. Najpierw wyświetlane są płatności na aktualny dzień, później płatności na aktualny miesiąc a następnie wszystkie inne zaległe płatności, które nie zostały wykonane.

Finanse domowe - Planer

Komentarze

Witam serdecznie,
do pełni szczęścia brakuje mi programu FD Planer, a przy okazji proponuję modyfikację  definicji   "stałego zlecenia " przez :
- odróżnienie daty wprowadzenia zlecenia do systemu od daty pierwszego jego wykonania,
- dodania  daty zakończenia (nie znalazłem takiej możliwożci).
Sądzę, że w planerze jest możliwość definiowania płatności "odroczonych",  jak też przychodów odroczonych.
Pozdrawiam autora tego wyśmienitego programu. Rozpoczynam jego wdrażanie. Mam nadzieję, że z pozytywnym skutkiem, gdyż podstawową bolączką jest konieczność "autodyscypliny" użytkownika.
Kajan

Witam,

Proszę sprawdzić FD2, większość z opisanych rzeczy pozostała zaimplementowana w tej wersji aplikacji.

Program na chwile obecną zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, jest w nim wszystko czego potrzebuję.
 
Dziękuję i pozdrawiam. 
Polecam gorąco.

Witam,
Podziwiam - wstępnie oceniam ten zestaw Finanse Domowe jako b. przydatny i poprawnie zrobiony (ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna, gdyż po sieci tuła się wiele badziewia. Po kilku miesiącach użytkowania napiszę bardziej wyczerpującą opinię. 
Pozdrawiam
JK

Program bardzo mi pomaga w planowaniu finansów. Brakuje mi tylko funkcji " zaplanowanych wydatków" żeby mieć wgląd na cały m-c. 
Bardzo prosze o lnk do modułu.
Program oceniam na 5.

Witam,

Proszę podać jakiś namiar na siebie, adres e-mail, Facebook, G+, cokolwiek.
 

 Są stałe miesięczne wydatki, które cyklicznie występują. W moim przypadku jest ich 20. Comiesięczne ich tworzenie jest uciążliwe( Dodaj planowany wydatek) Rubryki Nazwa i Kategoria mogłyby mieć możliwość zdefiniowania ich, co umożliwiłoby korzystanie z nich w każdym miesiącu danego roku.Brakuje mi możliwości zaplanowania wydatków na okres roku .
Bardzo pomocna,funkcjonalna aplikacja.

Witam,
W przypadku cyklicznych płatności proszę użyć zleceń stałych.

Program godny polecenia. Pozdrawiam serdecznie autora

probuje znalezc ograniczenia ,troche to skomplikowane, same finanse juz troche opanowałam zajeło mi to pol godziny zanim pojełam o co chodzi , taki program naprawde jest mipotrzebny wiec bede dalej go sledzic
dzieki za tyle 

To wspaniale, że są takie osoby ja Pan. Poświęca Pan swój czas i umiejętności  pomagając w ten sposób innym. Program bardzo dobry. Przede wszystkim praktyczny!

jest super uratował mnie pewnie przed bankructwem bo dopiero zdałam sobie sprawę przy użytkowaniu ile to jest zbytecznych wydatków 
Brakuje mi jescze "zaplanuj finanse" jak bym mogła prosić o link 
Pozdrawiam EWA 
 

znakomity program polecam

znakomity program
 

Własnie rozpoczelem testy softu , wydaje sie byc ok - bez zbednych bajerow itd . Do calosci dodalbym jakas aplikacje na andorida w ktora mozna by bylo wklepac np wydatek , gotowka , a pozniej zsycnhronizowac na kompie do aplikacji i to by bylo wszystko co mi potrzebne Smile
 

Finanse domowe - bardzo dobry program do zarządzania swoimi wydatkami i oszczędnościami. Wielkie podziękowania dla autora za włożony trud i pracę. Tak trzymać tym bardziej iż oferuje to w wersji bezpłatnej

ciezki program dla laika , zobacze przetestuje

program bardzo przejrzysty

Znakomite oprogramowanie, ktore dziala jak narkotyk... poprostu uzaleznia, ciagle chce sie na tym pracowac. Ciagle szukalem programu, ktory bedzie intuicyjny i pomocny w kontrolowaniu finansow. Jest znakomitym narzedziem, ktore edukuje jak efektywnie wykorzystac mozliwosci swoich finansow. 

Witam, dopiero się ucze tego programu,  ale mimo to odnajduję jego zastosowanie w życiu codziennym. Polecam

Program oceniam na 5 instalowałem wiele, ten jest łatwy, funkcjonalny.
Pozdrawiam Bogusław.

Dodaj nowy komentarz

Filtrowany HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Tekstowe buźki będą zamieniane na ich graficzne odpowiedniki.

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Tekstowe buźki będą zamieniane na ich graficzne odpowiedniki.
CAPTCHA
W celu potwierdzenia, że jesteś człowiekiem, prosimy o wykonanie poniższego zadania
Target Image